banner
Homepage»Extrémní počasí»Nejvíce tropických nocí zaznamenala Praha-Klementinum

Nejvíce tropických nocí zaznamenala Praha-Klementinum

Pondělí 4.září 2017 v 10:31h Přečteno: 1301 x

První tropická noc roku 2017 se vyskytla dne 12. 6. na stanici ČHMÚ Praha-Klementinum (20,2 °C). Od této doby do dnešního dne se na této stanici vyskytlo 10 tropických nocí, což bylo v tomto roce nejvíce na území ČR.

Vyhřáté centrum Prahy bylo v rámci Čech v tomto ohledu výjimkou, neboť na dalších místech se logicky umístily výhradně stanice na jihu a východě Moravy (Bystřice pod Hostýnem a Strážnice 7).

Četnost tropických nocí v rámci celého hodnoceného období výrazně převažují srpnové, výrazně k tomu přispěl zejména počátek měsíce. Nejvyšší počet stanic s výskytem tropické noci v rámci jediného dne zaznamenala noc z 1 na 2.8, kdy neklesla teplota během noci pod 20 °C, téměř na 1/4 z celkového počtu stanic. Stejné noci bylo taktéž naměřeno "nejvyšší" noční minimum roku 2017 na stanici Dyjákovice, která naměřila 24,1 °C. Prozatím poslední a jediná zářijová tropická noc byla naměřena na stanici Kobylí 1. 9., kde bylo 20 °C (obr. 1, kompletní výčet v obrazové příloze pod článkem).

Při srovnání s průměrným počtem tropických nocí v období 1961-2000, který uvádí Atlas podnebí Česka, byl, jak už jsme si za poslední léta zvykli, i tento rok nadnormální. V tomto ohledu je srovnání s nedávnou historií jednou s nejvíce viditelných změn postupného oteplování.

Průměrný roční počet tropických nocí

Zdroj: ČHMÚ, infomet.cz. Oznámkuj