banner
Homepage»Extrémní počasí»V Orlických horách napršelo až 80mm srážek, povodně nehrozí

V Orlických horách napršelo až 80mm srážek, povodně nehrozí

Sobota 14.září 2013 v 11:03h Přečteno: 3737 x

Tlaková níže nad Polskem přinesla do České republiky vydatné srážky. Během pátečního dopoledne ještě doznívaly srážky na Vysočině. Srážková činnost však zesilovala především na Moravě a ve Slezsku, kde se místy vyskytoval déšť nebo přeháňky. Na Opavsku byly srážky i trvalejší a každou hodinu tu ojediněle napršelo kolem 8 mm. Během dopoledne se tak srážkový úhrn velmi výjimečně pohyboval až kolem 50 mm/6 hodin.

Sumarizace srážek od ČHMÚ

Odpoledne se zejména v Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji k přeháňkám ojediněle přidaly i bouřky. V okolí Žamberka na Orlickoústecku a Litovle na Olomoucku v nich mohlo napršet kolem 30 mm. Na Opavsku už byly srážky oproti dopoledni slabší.

Po 20 hodině dorazil trvalý a místy i vydatný déšť na sever a severovýchod území. Srážky souvisejí s okluzní frontou spojenou s tlakovou níží nad Polskem. Oproti včerejším předpovědním materiálům bylo celé srážkové pásmo posunuto asi o 30 kmjihozápadně, a tak vydatný déšť kromě Rychlebských hor a Jeseníků zasáhl také Orlické hory, částečně i Jizerské hory a Krkonoše. Jen v první polovině noci na horách na severu a severovýchodě napršelo ojediněle kolem 30 mm/6 hodin.

Srážkové úhrny za 24 hodin nad 60mm

  • 84.4 mm Pastviny, vodní dílo
  • 73.9 mm Luisino údolí, Deštné v Orlických horách
  • 66.6 mm Deštné v Orlických horách
  • 64.4 mm Dolní Morava, Slaměnka
  • 63.7 mm Rokytnice v Orlických horách
  • 63.6 mm Zdobnice
  • 61.3 mm Ovčárna
  • 60.6 mm Pomezí

Řeky stoupají na 1.SPA

Řeky na severu Moravy vlivem vydatných srážek až k 80mm stoupají a dostaly se k 1.SPA. Déšť však v dalších hodinách bude slábnout a hladiny řek budou během poledne kulminovat a klesat. 1.SPA dosáhla řeka Morava na stanici ČHMÚ Raškov a Vlaské a řeka Zdobnice v obci Slatina nad Zdobnicí. Všechny stanice hlásí v 10 hodin 1.SPA.

Hydrologická situace na řece Morava od ČHMÚ

Zdroj: Infomet.cz, ČHMÚ. Oznámkuj