Homepage»Extrémní počasí»Vpád arktického vzduchu může být podobný ze Silvestra 1978

Vpád arktického vzduchu může být podobný ze Silvestra 1978

Čtvrtek 7.března 2013 v 12:25h Přečteno: 7655 x

Mimořádně výrazné teplotní rozhraní, které se vytvořilo ve střední Evropě na konci roku 1978, a jeho přechod přes naše území v podobě studené fronty ze Silvestra 1978 na Nový rok 1979 zůstalo v paměti i lidem, kteří si z počasí pamatují jen málo. Změna teploty vzduchu v průběhu jednoho dne o 20 až 30°C je v naší oblasti jevem mimořádným. O to víc se zafixuje v paměti, když jde o výjimečný den roku. Nám, co jsme tenkrát chodili do školy, se tato povětrnostní událost pamatuje o to lépe, že následovaly tři týdny trvající "uhelné prázdniny". Žádná povětrnostní situace se nemůže přesně zopakovat. Synoptické situace mohou být podobné, ale stejně jako u člověka, každá je unikátní.

Model NCEP z roku 1978 - SilvestrModel NCEP z roku 1978 ze dne 31.prosince v hladině 850hPA. Zdroj: wetterzentrale.de

K úplnému zopakování situace ze Silvestra 1978 určitě nedojde, ale podobnost této situace k té, která nás očekává v závěru tohoto týdne je nápadná. Už jen povrchní porovnání rozložení přízemního tlakového pole z 31.12.1978 s očekávanou synoptickou situací podle německé povětrnostní služby (DWD) ze 6.3.2013 na neděli 10.3.2013 dává tušit podobnost situace. Podporuje to i porovnání teplotního pole nad Evropou v hladině AT 850 hPa (výška kolem 1500 m). Pochopitelně, důležitý rozdíl je také v době výskytu situace. Radiační podmínky konce prosince není možno srovnávat s podmínkami první poloviny března. Už proto se nemůže stejná situace vyskytnout.

Jaký vývoj nás čeká v nejbližších dnech? Především upozorňuji, že jde ze současného hlediska o nejpravděpodobnější vývoj a odchylka skutečného vývoje od předpovídaného bude nejen možná, ale v detailech téměř jistá. Střední Evropa bude v nejbližších dnech na přední straně rozsáhlé tlakové níže v teplém jihozápadním proudění. Současně už začal pronikat z Arktidy do Skandinávie velmi studený vzduch a v následujících dnech se bude zvolna "rozlévat" k jihu.

Model GFSModel GFS v hladině 850hPa na pondělí 10.března 2013. Zdroj: wetterzentrale.de

Mezi ním a teplým vzduchem ze středomořské oblasti se bude nacházet teplotní rozhraní, které se bude zvýrazňovat přibližně na úrovni severní Německo-Polsko-Ukrajina a během víkendu bude zvolna postupovat k jihu. Na rozhraní se budou tvořit frontální vlny postupující od západu k východu. A v tom bude z hlediska předpověditelnosti pro nejbližší dny největší prognózní problém i pro numerické modely a následně pro meteorology. Není úplně jasné, kde a kdy se vytvoří na rozhraní tlaková níže, v jejímž týlu k nám arktický vzduch pronikne. Tímto se současná situace nápadně podobá na situaci z konce roku 1978, kdy proniknutí studeného vzduchu se v tehdejších předpovědích počasí několik dní oddalovalo, až nakonec studený vzduch dost razantně pronikl na naše území právě na přelomu roků 1978/1979.

Zdroj: Stanislav Racko - infomet.cz, ČHMÚ. Oznámkuj

Partneři