banner
Homepage»Globální oteplování»Chladný únor v Evropě, velmi teplý v Arktidě a východě USA

Chladný únor v Evropě, velmi teplý v Arktidě a východě USA

Čtvrtek 8.března 2018 v 09:52h Přečteno: 1175 x

Po velmi teplém lednu byl únor v Evropě teplotně podprůměrný s odchylkami až 5 stupňů Celsia pod normálem. V Praze-Klementinu byla naměřena průměrná měsíční teplota 0 stupňů, což znamená, že odchylka od normálu 1981-2010 byla minus 2,1 stupně Celsia. Výslednou odchylku ovlivnil poslední týden v únoru, který byl mimořádně studený. Průnik arktického vzduchu od severovýchodu zasáhl do počasí prakticky na celém kontinentu. Průměrné denní teploty se pohybovaly až 15 stupňů Celsia pod normálem a v mnoha evropských státech byly překonány teplotní rekordy.

Rekordní teplotní minima byla na území ČR naměřena každý den od 25. února do 4. března. Nejnižší teploty klesaly ojediněle i pod minus 25 stupňů Celsia. Ze 148 stanic, které měří teplotu alespoň 30 let, byly teplotní rekordy překonány 25. února na 9 stanicích, 26. února na 12 stanicích, 27. února na 15 stanicích, 28. února na pětině stanic, 1. března na čtvrtině stanic a 2. března na 13 stanicích. Také 3. a 4. března padaly rekordy, a to na několika stanicích v Moravskoslezském kraji.

Slábnoucí polární vortex vnesl do počasí na severní polokouli chaos a extrémní výkyvy. Mrazivé počasí v Evropě kontrastovalo s nebývale vysokými teplotami v Arktidě, kam pronikalo teplé proudění od jihu. V celé Arktidě byl únor teplotně nadprůměrný s odchylkami 3 až 10 stupňů Celsia. Na východě Grónska a kolem severního pólu vystupovaly teploty v únoru až 15 stupňů Celsia nad normál. V Severním ledovém oceánu dokonce přechodně klesala rozloha mořského ledu. Rozsah zalednění se letos drží na rekordně nízké úrovni.


Rozloha mořského ledu v Arktidě od prosince do začátku března. Srovnání sezóny 2017/2018 se sezónou 2011/2012 a mediánem 1981 až 2010 (NSIDC).

Rozvlněné tryskové proudění způsobilo velké kontrasty v teplotách mezi západem a východem Severní Ameriky. Zatímco na východě Spojených států teploty ve druhé polovině února šplhaly i přes 25 stupňů Celsia, 15 stupňů nad normál, v západní polovině USA se teploty pohybovaly až 15 stupňů Celsia pod normálem.


Teplotní anomálie v USA v únoru 2018. Odchylky průměrných teplot od normálu ve stupních Fahrenheita (NOAA).

Zdroj: Gnosis9.net, NOAA/CPC, NSIDC, ČHMÚ/Infomet (2), WMO, iDNES.cz, NASA, CNN . Oznámkuj

Partneři