banner
Homepage»Informace o počasí»5 zdravotních pohrom, které vás čekají na dovolené

5 zdravotních pohrom, které vás čekají na dovolené

Středa 24.února 2016 v 07:15h Přečteno: 1616 x

Rok od roku vyráží čím dál víc Čechů na dovolenou do zahraničí. Často však nemyslí na zdravotní rizika spojená s pobytem v cizí zemi. Co vám na dovolené hrozí podle údajů pojišťoven nejčastěji?

1. Faraonova pomsta

Tak se nazývají střevní obtíže, které postihnou snad každého turistu trávícího svou dovolenou v Egyptě. Můžete se snažit dodržovat hygienická opatření, pít pouze balenou vodu, nejíst neomyté ovoce, a stejně neuniknete. Při lehčí formě onemocnění vám stačí zajít do místní lékárny pro léky proti průjmu. V horších případech budete muset vyhledat lékařskou pomoc.

2. Nebezpeční mořští ježci

Do moře vždy vstupujte s rozvahou a dívejte se, kam šlapete. Pokud bez rozmýšlení vtrhnete do vody a nerozhlédnete se, můžete šlápnout na mořského ježka. Ježci mají dlouhé trny a bývají jedovatí. V případě, že by vám kousek trnu v noze zůstal, vyvolal by těžký zánět. Proto si zraněnou nohu nechte vždy zrentgenovat.

3. Otrava exotickým jídlem

I když byste přísahali, že nejste alergičtí na žádnou potravinu, může se vám v zahraničí rozjet slušná alergická reakce. Stačí exotické koření nebo ingredience, na které není váš středoevropský organismus zvyklý, naskočí vám vyrážka a otečete. Alergické reakce nepodceňujte a vždy rychle vyrazte k nejbližšímu lékaři.

4. Úžehy a úpaly

Zvedla se vám teplota a bolí vás hlava? Přehřáli jste se a máte úpal. Jestliže jste strávili celý den na přímém sluníčku a večer se vám udělá špatně a budete zvracet, můžete se vsadit, že jste si přivodili úpal. Přesuňte se do klimatizované místnosti, dejte si na hlavu studený obklad a pijte chlazené nápoje. Pokud nevolnost během pár hodin nepoleví, nezbyde vám než navštívit lékaře.

5. Úrazy končetin

Dovolené bývají spojené s vycházkami a túrami. Nezřídka se na ně vydávají také netrénovaní jedinci, kteří zbytek roku sportu moc nedají a nepřizpůsobí svému výletu obuv nebo prostě jen přecení své síly. Výrony kotníků, zlámané dolní končetiny, vymknutá zápěstí se pak stávají téměř pravidlem. S takovým úrazem samozřejmě nemůžete čekat na ošetření až domů, ale musíte vyrazit do nejbližší nemocnice nebo si pomoc přivolat.

Ročně vyhledají v zahraničí lékařské ošetření desítky tisíc Čechů. Proto byste měli před odjezdem myslet předem a uzavřít cestovní pojištění. Základní pojištění, které pokryje potřebné náklady, vás vyjde na pár korun denně, ale ušetřit vám může až stovky tisíc. Ještě více ušetříte, když si srovnáte nabídky v kalkulačce cestovního pojištění. Ta vám přehledně spočítá a srovná, kolik u které pojišťovny zaplatíte. Vyhněte se kamenným pobočkám pojišťoven, které nabízejí cestovní pojištění za standardní ceny. Při sjednání cestovního pojištění online totiž získáte zpravidla další slevu.

Zdroj: PR článek. Oznámkuj