banner
Homepage»Informace o počasí»Dnešní maximální teploty se mohou vyšplhat až na 33°C

Dnešní maximální teploty se mohou vyšplhat až na 33°C

Čtvrtek 17.září 2015 v 07:36h Přečteno: 1704 x

V přílivu velmi teplého vzduchu, který k nám proudí po přední straně rozsáhlé brázdy nízkého tlaku vzduchu nad východním Atlantikem a západní Evropou budou zítřejší denní maximální teploty vystupovat, opět po delším období na tropické hodnoty.

Předpovídaná denní maxima na čtvrtek z výjimkou krajů na severozápadě Čech, se budou pohybovat nejčastěji v intervalu 27 až 32 °C. Pro připomenutí, poslední tropický den ( tzn. den, kdy alespoň na 1 stanici překročila teplota 30 °C) se odehrál dne 1. září. V srpnu bylo napočítáno 22 tropických dní.

Předpokládaná maximální teplota vzduchu dne 17.9.2015, průměr z modelů, zdroj: ČHMÚ
Předpokládaná maximální teplota vzduchu na dnešní den, průměr z modelů, zdroj: ČHMÚ

Na studené frontě, která bude přecházet přes naše území od západu v zítřejších odpoledních a večerních hodinách, neočekáváme výraznější konvektivní bouřkovou činnost, nýbrž zejména krátkodobé a přechodné zesílení větru, který v nárazech může dosáhnout hodnot kolem 20 m/s (t.j.72 km/h). Konkrétní území a časovou platnost postihuje výstraha ČHMÚ vydaná dnes v dopoledních hodinách. Výstrahu částečně podporuje i předpověď maximálních nárazů dle modelů Aladin. Prostorové rozmístění nejvyšších nárazů se shoduje s názorem meteorologů, předpokládané hodnoty jsou u modelu Aladin o trochu vyšší.

Maximální nárazy větru za 12.hodin z modelu Aladin v období od 17.9. 12.UTC do 18.9. 00 UTC, zdroj: ČHMÚ
Maximální nárazy větru za 12.hodin z modelu Aladin v období od 17.9. 12.UTC do 18.9. 00 UTC, zdroj: ČHMÚ

Za studenou frontou se na našem území výrazněji ochladí a průměrné teploty se budou po delší období pohybovat pod hodnotami normálu (v těchto a následujících dnech dlouhodobý průměr denních teplot činní kolem 13 °C). Další příliv teplejšího vzduchu nad naše území je dle předpovědi ČHMÚ v nedohlednu. Z 90% pravděpodobností lze konstatovat, že dnešní den bude posledním tropickým dnem tohoto roku. I když v tomto "podivném" roce neříkejme raději nikdy POSLEDNÍ.

Zdroj: ČHMÚ & Infomet.cz. Oznámkuj