Homepage»Informace o počasí»Mírná zima vládla celé Evropě, včetně samotného severu

Mírná zima vládla celé Evropě, včetně samotného severu

Pátek 21.února 2014 v 10:56h Přečteno: 3401 x

Meteorologická zima již pomalu oficiálně končí a vystřídá ji dlouho očekávané jaro. Tedy letos je to trochu jinak, zima 2013/2014 vlastně ani nezačala. Spíše tak lze říci, že končí podzim, jenž odstartoval 1. září 2013. Pravdou je, že vpády teplého vzduchu nás v podstatě provázejí od samého října, kdy na jeho konci bylo v České republice téměř 25°C. Další teplá vlna následovala v úvodu listopadu, kdy se maxima šplhala k 18°C. Poté se sice počasí trochu ustálilo, zima ale nikdy pořádně nedorazila. Zima o sobě tak nějak dala vědět pouze během druhoadventního víkendu, kdy k nám tlaková níže Xaver kromě velmi silného větru přinesla vydatnější srážky, které byly v silném a chladném severozápadním proudění sněhové i v nižších polohách. Sněhové pokrývky se tak dočkala téměř celá republika.

Teplotní anomálie za prosinec roku 2013
Teplotní anomálie za prosinec roku 2013

Další návštěva zimy proběhla v samotném závěru ledna, kdy se k nám dostal chladný vzduch z východní Evropy, a to kolem tlakové výše nad Skandinávií a oblastí nízkého tlaku vzduchu nad jižní Evropou. Ledovou dekádu po posledním lednovém víkendu završila okluzní fronta, která přinesla další sněžení i do nížin.

Dále již ale zima nic nepředvedla. Za teplou zimu mohlo převažující proudění z jižních směrů, které mělo na svědomí „uzamčené" rozložení tlakových útvarů nad evropským kontinentem. Severozápadní Evropě dominovala oblast nízkého tlaku vzduchu, naopak jihovýchodu vládla oblast vysokého tlaku vzduchu. Mezi tlakovými útvary k nám již od začátku prosince proudil teplý vzduch, ten se ale dostával až na samotný sever.

Předpovídané nadprůměrné teploty v období od 17.února do 23.února 2014.
Předpovídané nadprůměrné teploty v období od 17.února do 23.února 2014.

Velmi mírné klima v průběhu stávající zimy panovalo také ve Skandinávii a evropské části Ruska, kde jsou v zimním období typické velmi hluboké mrazy. Letos ale na pravou ruskou zimu zapomněli i v samotném Rusku, bez silných bund a rukavic jste se obešli také za polárním kruhem. V jižní polovině Skandinávie denní teploty často zůstávaly nad bodem mrazu, nejčastěji v rozmezí od 0 do 6°C, severní polovina pak hlásila maxima kolem -3°C, což je pro tuto zeměpisnou šířku neobvyklé teplo. Například v severošvédské Kiruně v zimě obvykle rtuť teploměru klesá i pod -30°C, s těmito hodnotami se zde ale letos setkali jen zřídka.

Dobrým příkladem teplé zimy na severu je ruský Murmansk, který je s více než 250 000 obyvateli největším městem za 68. rovnoběžkou. V prosinci 2012 tu průměrná denní teplota činila -9.5°C, zato v prosinci 2013 jen -2.4°C. První zimní měsíc zde byl tedy v průměru o 7°C teplejší než v předešlé zimě. Jen pro zajímavost, vůbec nejnižší teplota v oblasti Murmansku činí -39.4°C a datuje se na 6. leden roku 1985, ta nejvyšší pak činí 32.9°C z 9. července 1972. Zima zkrátka letos Evropu vynechala a zůstala na severu Asie a na severoamerickém kontinentě. Právě díky vpádům arktického vzduchu do Severní Ameriky, jenž se díky rozmístění tlakových útvarů dostával až k Mexickému zálivu, vděčíme za teplou zimu. Střet chladného vzduchu s teplejším totiž podporoval vznik tlakových níží, které pak převládající západní proudění nasměřovalo k Evropě. Vznikl tak začarovaný kruh. Letošní zima už nic nepředvede, uvidíme tedy, co přinese ta příští.

Zdroj: Kamil Sojka.