banner
Homepage»Informace o počasí»Počasí jako o babím létě

Počasí jako o babím létě

Pátek 8.října 2010 v 13:53h Přečteno: 18188 x

Od dnů na přelomu září a října až po dny na přelomu druhé a třetí dekády v dlouhodobém průměru vládne našemu počasí tzv. babí léto. Bývá to období stejných synoptických situací, kdy se nad Evropou rozprostírá poměrně stabilní tlaková výše.

Období s ranními mrazíky, místními mlhami a od poledních hodin sluncem prohřáté léto svatého Václava z konce září a počátku října přechází ve dnech v polovině první říjnové dekády v rozsáhlejší a povětrnostně ještě poměrně příznivé léto svaté Terezie, neboli tereziánské babí léto. Je však mezi nimi patrný rozdíl. To tereziánské babí léto leží na sestupné teplotní
křivce již podstatně hlouběji nežli předchozí období. Zkracuje se interval bílého dne a i intenzita slunečního záření stále klesá.

Letošní synoptická situace se liší v tom, že oblast vysokého tlaku vzduchu postupovala z centrálního Ruska přes Pobaltské republiky a má namířeno nad Norské moře. Tlaková výše je tak položena poněkud severněji a kolem ní proudí ve vyšších
vrstvách atmosféry do střední Evropy teplejší vzduch od jihu. U nás tím vzniklaly podmínky pro tvorbu inverzní oblačnosti, která na zem pustila tak málo slunečního svitu.

Podmínky pro tvorbu nízké oblačnosti v současné době zeslábly. Až do poloviny příštího týdne se sice mlhy a nízká oblačnost budou tvořit i nadále, ale jen místy, během noci a ráno. Přes den už bude obloha skoro jasná až polojasná. Teploty z ranních +4 až -1 st. budou během dne vystupovat na 7 až 12 st.C.

Zdroj: ČHMÚ

Oznámkuj