Homepage»Informace o počasí»Proudění vzduchu na trase Amerika - Evropa zůstává stejné

Proudění vzduchu na trase Amerika - Evropa zůstává stejné

Čtvrtek 27.února 2014 v 20:56h Přečteno: 5445 x

Od začátku prosince roku 2013 zůstává rozložení tlakových útvarů v oblasti mezi Severní Amerikou a Evropou v podstatě statické a neměnné. Na území severoamerického kontinentu se neustále každou chvíli vlévá chladný arktický vzduch, který přináší hluboké mrazy především do států v oblasti Velkých jezer, kde také často sněží (jezera ohřívají vzduch, který pak při chladném severním proudění kondenzuje). K podobné situaci, jen v mnohem větším měřítku, pak dochází při východním pobřeží, kde mrazivý vzduch narazí na masu teplejšího oceánského vzduchu. Dochází tím ke vzniku tlakových níží, které poté přes severní část Atlantiku směřují k Evropě.

Produkce tlakových níží Atlantickým oceánem je natolik výrazná, že se zatím žádná tlaková výše, která by tento kolotoč ukončila, neprosadila. Nad severozápadní Evropou (oblast mezi Islandem a Britskými ostrvy) oblast nízkého tlaku vzduchu ovlivňuje počasí prakticky bez přerušení, což nejnepříznivěji pocítili obyvatelé Irska a Velké Británie, kde docházelo ke vzniku výrazných tlakových gradientů. Množství vláhy dodávané rozbouřeným oceánem a vydatnými srážkami nakonec půda přestala zvládat a výsledkem byly povodně.

Oblasti vysokého tlaku vzduchu se naproti tomu zdržují nad střední/jižní/východní Evropou, proto se Česká republika již delší dobu nedočkala plošných a vydatných srážek. Navíc přispívají k teplejšímu počasí – buď k nám proudí teplý vzduch po zadní straně anticyklony nebo přední straně cyklony. Jednoduše řečeno, tlakové útvary jsou již několik měsíců (až na krátké výjimky) v podstatě na stejném místě a díky jejich rozložení na většinu evropského kontinentu proudí teplý vzduch z jihozápadu/jihu. Pokud bude cirkulace vzduchu v podobném duchu i v následujících dnech či týdnech, čeká nás teplejší a hlavně sušší dekáda.

Velmi chladný vzduch kolem tlakové výše nad západem severoamerického kontinentu a tlakové níže nad jeho východem pronikl do USA také tento týden. V severně položených státech jako je Minnesota či Severní Dakota teploty v ranních hodinách klesaly teploty i pod -30°C. Mrazy budou Spojené státy americké trápit minimálně do začátku příštího týdne, jaro tak na mnoha místech v USA začne dost nepříjmně.

Například v Chicagu dnes ráno naměřili -13.9°C a během letošní zimy se zde teploty v průměru pohybovaly kolem -6.9°C, nejníže klesla rtuť teploměru při ledové dekádě v úvodu roku – 6. ledna v Chicagu rtuť teploměru spadla na -26.7°C.

Další teplotní údaje pro některá severoamerická velkoměsta vztahující se na období od 1. prosince do 27. února:

  • Minneapolis: minimum -30.6°C z 6.1., maximum +8.9°C z 28.12., průměr letošní zimy -12°C
  • Minot: minimum -35.8°C z 23.12., maximum +5.1°C z 15.1., průměr letošní zimy -17.3°C
  • Milwaukee: minimum -25.6°C z 7.1., maximum +11.7°C z 5.12., průměr letošní zimy -8°C
  • New York: minimum -15.6°C z 7.1., v minulé zimě to bylo -11.1°C
  • Toronto: minimum -22.3°C z 3.1., maximum +7.8°C z 19.2., průměr letošní zimy -5.1°C
  • London: minimum -28.3°C z 17.2., maximum +12.3°C z 5.12., průměr letošní zimy -7.3°C
  • Springfield: průměr letošní zimy -4.3°C, nejchladnější 6.1. s hodnotou -25°C
Zdroj: Kamil Sojka.