banner
Homepage»Novinky na webu»Alpské země se topí v záplavě sněhu

Alpské země se topí v záplavě sněhu

Čtvrtek 18.prosince 2008 v 15:09h Přečteno: 5630 x

Sněhové záplavy způsobují problémy v alpských oblastech Švýcarska, Rakouska i Francie. Hrozbu představují především laviny, jejichž nebezpečí je označováno za mírné až velké.

Pod lavinou se už ocitly dva domy ve francouzských Alpách a východních Tyrolích, naštěstí se to obešlo bez obětí na životech. S masami nového sněhu bojují obyvatelé středního Švýcarska, v Curychu se zastavily autobusy a problémy jsou i na železnici.

V Bernu napadlo v noci na dnešek 13 centimetrů nového sněhu, sdělila švýcarská meteorologická služba. Sedmicentimetrová sněhová nadílka na letišti v Curychu způsobila zpoždění některých spojů. Ve městě byl kvůli sněhu zastaven provoz autobusů. V kantonu St. Gallen na východě Švýcarska zablokovaly provoz na dálnici A1 kamiony, takže tam nemohly projíždět sypací vozy.

Také na dálnici A2 v Lucernu stojí několikakilometrová fronta vozidel, způsobená nákladními vozy, které nezvládly stoupání. Policie zaznamenala několik nehod, které se obešly jen škodami na vozech.

Vrstva těžkého sněhu způsobila zřícení střechy skladiště dřeva v rakouských východních Tyrolích. Pod zřícenou krytinou byl přes hodinu uvězněn jeden ze zaměstnanců, jemuž se podařilo přivolat pomoc mobilním telefonem. Třiapadesátiletý muž byl s lehčími zraněními převezen do nemocnice.

Během minulých nocí nasněžilo ve východotyrolských Dolomitech kolem 15 centimetrů. Dnes ale sněžení zčásti přešlo v déšť a lavinové nebezpečí experti snížili na mírný stupeň.

Lavina kompletně zasypala také dům ve francouzských Alpách, v oblasti, kam dosud ještě laviny nikdy nedosáhly. Majitel nebyl naštěstí v okamžiku jejího pádu doma.

Zhruba 28.000 domácností v centrální Francii zůstává nadále bez proudu. Silné sněžení způsobilo v dané oblasti pády stožárů a stromů, které zničily četná dálková vedení.

ČTK

Oznámkuj

Partneři