banner
Homepage»Novinky na webu»Povodně v Itálii, v Římě nouzový stav

Povodně v Itálii, v Římě nouzový stav

Sobota 13.prosince 2008 v 12:36h Přečteno: 11719 x

Už čtyři lidské životy si vyžádaly záplavy, které v důsledku prudkých lijáků postihly v posledních dnech skoro celou Itálii.

Zatímco severní oblasti Itálie nadále sužují přívaly sněhu, jih země trápí kvůli vydatným lijákům rozvodněné řeky. V Římě dosáhla Tibera 12,5 metru, což je nejvyšší výška hladiny za několik posledních desetiletí. Přesto dnes primátor města Gianni Alemanno prohlásil, že je stav stabilizovaný. Řeka se v Římě vylila ze svého koryta jen na několika málo místech. Některé městské mosty jsou kvůli vysoké vodě z bezpečnostních důvodů uzavřeny.

Tři lidé zahynuli v Kalábrii - jeden se utopil, jednoho zabil strom spadlý na jeho auto, další přišel o život při autonehodě způsobené bouří, oznámila podle agentury AP policie v Reggio di Calabria. Už ve čtvrtek se utopila jedna žena v Římě.
Tam dnes stoupla Tibera o pět metrů nad normál. Úřady už evakuovaly kočovnické tábory rozbité na některých místech při jejích březích. Přítok Tibery Aniene se už z břehů vylil, takže některé římské ulice musily být uzavřeny a evakuovány byly stovky lidí.

Lijáky dnes mimo jiné výrazně narušily dopravu v Miláně, voda znovu zalila náměstí svatého Marka v Benátkách, potíže s dopravou zažila i sicilská metropole Palermo. Na Sicílii musily záchranné čety pomoci skupině skautů, které špatné počasí uvěznilo na svazích Etny.

ČTK

Oznámkuj

Partneři