banner
Homepage»Novinky na webu»Slovenské hory zůstávají zatím bez sněhu

Slovenské hory zůstávají zatím bez sněhu

Středa 12.listopadu 2008 v 11:35h Přečteno: 6279 x

Teplý podzim, který v současnosti panuje ve střední Evropě, nedovolí na Slovensku začít v nejbližších dnech lyžařskou sezonu.

Sníh zatím nemají ani nejvýše položená střediska zimních sportů. Na novou sezonu je už přitom většina provozovatelů připravena, sdělili ČTK zástupci středisek. Loni se na Slovensku začalo lyžovat již v první polovině listopadu.

"Loni jsem měli rekordní sezonu. Lyžovalo se od 10. listopadu a sezona trvala 184 dní, šlo však spíše o výjimku," řekl ČTK ředitel společnosti 1. tatranská Ján Gavalier. Jeho firma ve Vysokých Tatrách provozuje sjezdovky u Štrbského Plesa, kde lyžařská sezona tradičně začíná nejdříve.

Ani střediska, která mají zařízení na umělé zasněžování, nemohou své sjezdovky pro lyžaře připravit. "Na zasněžení je potřeba několikadenní mráz, aby se technický sníh na svazích udržel," uvedl Miroslav Dobrota z Parku Snow v Donovalech.

Kdy na Slovensko dorazí mrazivé zimní počasí, si netroufají odhadnout ani meteorologové. "Předpověď počasí zatím, kromě vrcholků hor, nepředpokládá sněžení," uvedl Ján Smékal ze Slovenského hydrometeorologického ústavu. Celý listopad pravděpodobně zůstane teplejší, dodal meteorolog.

Zimy z posledních let se na Slovensku vyznačovaly nedostatkem sněhu. Na celé týdny se zastavil provoz zejména těch středisek, která postrádala systém pro výrobu technického sněhu. "Střediska se z toho poučila a během roku investovala zejména do umělého zasněžování," uvedl ředitel Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

ČTK

Oznámkuj

Partneři