banner
Homepage»Počasí v Evropě»Na začátku prázdnin nás zřejmě zahřeje paní anticyklóna

Na začátku prázdnin nás zřejmě zahřeje paní anticyklóna

Sobota 27.června 2015 v 11:05h Přečteno: 2859 x

Letní prázdniny, alespoň tedy ty školní, resp. základoškolské a středoškolské, v Česku oficiálně startují ve středu 1. července, v některých případech už ale samozřejmě započaly posledním červnovým pátkem (odečteme-li ranní vyzvednutí vysvědčení, tak už jde o prázdninový den). Jaké počasí přinese letošní sedmý a osmý měsíc je prozatím předmětem filozofování, zatím se však zdá, že úvod července bude pod diktaturou tlakové výše, což je pro léto dobrá zpráva.

Centrum předpovídané tlakové výše by se mělo zdržovat někde nad jihem Skandinávie a okolím, pokud tomu tak bude, tak by do srdce Evropy měl proudit vzduch ze severovýchodu až východu, v závislosti na přesném rozložení anticyklóny. V zimě by to znamenalo suché mrazy, nyní snesitelné letní počasí – pevninský vzduch se dobře prohřívá, ale nepřehřívá. Před usazením oblasti vysokého tlaku vzduchu nad zmíněným sektorem starého kontinentu by ještě mělo dojít k průniku afrického vzduchu do západní Evropy, a to zejména do Francie.

Stane-li se tak, zřejmě se většina Francouzů dočká odpoledních teplot překračujících 33°C s tím, že by se někde, obzvláště pak na území Francouzské nížiny čili v sousedství Biskajského zálivu, mohli dočkat i více jak 38°C.

Například pro takové Bordeaux hlásá aktuální předpověď zaměřená na úterý 30. června slunečno s maximy kolem 37 až 40°C. Nejlepším výkonem bordeauxského 30. června je 37.2°C z roku 1952, přičemž historickým maximem celého měsíce června je 39.2°C z 26. června roku 2011. Dočká se Bordeaux nového záznamu pro 30. červen a eventuelně také pro celý červen?

V Česku s velkou pravděpodobností takové vedro nebude, dominantní 20. srpen z letopočtu 2012 tím pádem může ještě nadále zůstat v klidu. Start července je  pořád relativně daleko, neodbočí-li však přepokládaná anticyklóna od rýsujícího se scénáře, mohli bychom se konečně dočkat výraznější letní epizody.

1. červenec by mohl přinést letní pohodu v podobě odpoledních 24 až 29°C. Ve stejném či velmi podobném duchu by se mohl nést též následný 2. a 3. červenec, kdy by se v obou případech mohla konat maxima okolo 25 až 30°C. A první červencový (prázdninový) víkend by možná zašel ještě o něco výše a nabídl by popolední hodnoty kolem 27 až 32°C.

Ať už bude korekce hodnot menší či větší, jedna věc se nezmění – hned ty první červencové dny budou teplejší než v předešlém případě, kdy k nám pronikl méně vyhřátý vzduch z velké louže.                  

Zdroj: Kamil Sojka. Oznámkuj

Partneři