banner
Homepage»Počasí ve světě»Tropický cyklón Ita řádí u australského pobřeží

Tropický cyklón Ita řádí u australského pobřeží

Sobota 12.dubna 2014 v 10:27h Přečteno: 4595 x

Ještě v minulém týdnu na začátku dubna, kdy u nás panovalo jarní počasí s teplotami nad 20°C, se v Korálovém moři nacházela oblast nízkého tlaku vzduchu. Ta ovlivňovala počasí v oblasti Šalamounových ostrovů, a to zejména v podobě lokálních bouřek. Například Honiara, hlavní město Šalamounových ostrovů, ve kterém žije přes 70 000 obyvatel, v prvních dubnových dnech hlásila vícesrážek než je obvyklý dubnový průměr, tj. 235 mm.

Tlaková níže se pak začala přesouvat více na západ nad otevřené moře, kde se prohlubovala, získávala stabilitu a před prvním dubnovým víkendem získal celý systém s rychlostí větru 60 km/h status tropické bouře.

Tropická cyklóna Ita
Cesta tropické cyklóny ITA u pobřeží Austrálie. Zdroj: wikipedia.org

Tropická bouře Ita pak jen pozvolna postupovala jihozápadním až západním směrem a nadále zesilovala. Intenzity cyklonu dosáhla s větrem o rychlosti 120 km/h po víkendu, konkrétně u souostroví Louisiady. Cyklon svou vnější oblační ovlivnil počasí také v hlavním městě Papui-Nové Guinei – Port Moresby – přičemž ale samotná bouře zůstávala nad otevřeným mořem.

Vše se změnilo v pátek, kdy bouře dorazila k pobřeží Austrálie, resp. státu Queensland. V mělkých a teplých vodách cyklon dosáhl 5. kategorie s větrem o rychlosti 249 km/h, v jejím středu ale byly zaznamenány poryvy o rychlosti až okolo 300 km/h (oblast kolem oka bouře).

Cyklon Ita v úvodu pátečního dne v plné síle udeřil na pevninu centrální části Yorského poloostrova, naštěstí zde ale neleží žádné město („pouze" několik národních parků). Cyklon by měl nicméně uděřit, byť již ne v plné síle, na přilehlý Cooktown (cca 2 500 obyvatel), Cairns (cca 145 000 obyvatel) a Innisfail (cca 8 500 obyvatel). V celé této oblast severovýchodního Queenslandu platí varování před vydatnými srážkami a větrem přesahující rychlost 120 km/h.

Bouře by zdejší oblast měla trápit po celý víkend, poté by se měla přesunout zpátky nad Korálové moře.

Zdroj: Kamil Sojka. Oznámkuj

Partneři