banner
Homepage»Povodně»Slovensko potrápí vydatné srážky a velmi silný vítr

Slovensko potrápí vydatné srážky a velmi silný vítr

Čtvrtek 15.května 2014 v 00:23h Přečteno: 18134 x

Balkánská tlaková níže nebude působit problémy jen na východě našeho území, ale také u našich východních sousedů, kde by situace měla být i díky vysokým pohořím ještě horší. Nejen srážek na Slovensku spadne více, tlakový gradient mezi tlakovou níží nad balkánskou částí kontinentu a oblastí vyššího tlaku nad západní Evropou bude nejvýraznější právě u našich sousedů.

Výstraha na Slovensku od SHMÚ

Slovenská republika do sobotního dne očekává úhrny místy 70 až 110 mm, v extrémních případech, zejména na návětrných stran pohoří, až více než 130 mm, a to zejména v centrální části země, tj. Žilinský, Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj. Se silnými dešti je spojený vzestup hladin řek, varovní před dosažením 3. stupně povodňové aktivity platí pro oblast mezi okresy Námestovo až Medzilaborce.

Dalším problémem bude silný vítr, který bude vzhledem k reliéfu Slovenska nejsilnější také v již zmíněných oblastech. Rychlost větru by měla překračovat 25 až 35 m/s (126 km/h), v nejvyšších výškách slovenských hor nejsou vyloučeny poryvy větru atakující 50 m/s (180 km/h).

Cyklona se začla projevovat již ve středu

Slovenský Lomnický štít (2 634 m.n.m.) hlásil zesilování větru už během středečního odpoledne, kdy ve 13 hodin dosahoval vítr rychlosti 15 m/s (54 km/h), přičemž po 20. hodině už 21 m/s (76 km/h). Teplota se držela pod bodem mrazu (středeční maximum -3.3°C), díky čemuž byly srážky sněhové – od středečního rána do středečních 20 hodin připadlo 6 cm sněhu (sněhová pokrývka zesílila ze 142 cm na 148 cm). Do sobotního dne by mělo připadnout 25 až 50 cm nového sněhu.

Nárazy větru o rychlostí 20 m/s (72 km/h) byly ve středu večer pozorovány v okolí slovenského Popradu, vítr by měl nicméně sílit až do čtvrtečních pozdních večerních hodin.

Co se Bratislavy týče, zde by vítr neměl přesahovat rychlosti 23 m/s (83 km/h) a úhrn srážek by za 48 hodin neměl překročit 35 mm.

S víkendem by mělo deštivé a chladnější počasí skončit, a to i v České republice. Pokud se synoptická situace nijak výrazně nezmění, příští týden začne teplotami okolo 20 až 25°C. Letního počasí si v současnosti užívají na východě evropské části Ruska a v Kazachstánu, teploty tu místy překračují 30°C (na jihu). I v Moskvě bylo ve středu tepleji než v Česku, ruská metropole se dočkala až 21°C, české hodnoty byly cca o 10°C nižší.

Zdroj: Kamil Sojka. Oznámkuj

Partneři