Homepage»Silné bouřky»22. srpen nabídl hned pět tropických cyklón

22. srpen nabídl hned pět tropických cyklón

Neděle 23.srpna 2015 v 04:50h Přečteno: 3745 x

Zatímco v Česku panoval o předposlední srpnový a tím zároveň také prázdninový páteční i sobotní den zásluhou působení „skandinávské“ tlakové výše ve věci troposférických podmínek klid, tak ve vzdušném prostoru v centrální části planety Země bylo v sobotu možné najít celkem pět tropických cyklón – čtyři v Tichém oceánu a jednu v Atlantickém oceánu.

Tou první byl tajfun Goni, jehož střed (oko) se v sobotu v 8 hodin a 30 minut našeho času nacházel v Luzoňském průlivu, a to konkrétně asi 700 km severovýchodně od filipínské metropolitní Manily, přibližně 200 km jihovýchodně od Tchaj-wanu a zhruba 9 500 km jihovýchodně od česko-slovenské hranice. Ještě ve čtvrtek 20. srpna produkovala tato bouře vítr o rychlosti až okolo 220 km/h, čímž se řadila mezi tajfuny 4. kategorie. Od té doby nicméně začala slábnout a v sobotu ráno se již jednalo „pouze“ o tajfun 1. kategorie – rychlost větru sahala k 150 km/h.

Tajfun Goni

Tajfun Goni velmi potrápil ostrovy v Luzoňském průlivu, které bičoval větrem o rychlosti až přes 150 km/h – na zdejších stanicích byly pozorovány nárazy větru o rychlosti kolem 35 až 45 m/s (126 až 162 km/h), východněji ležící ostrůvky, které byly blíže k srdci tajfunu, pak zaznamenaly poryvy o tempu až přes 50 m/s (180 km/h). Tajfun by nyní dle předpokladů měl pokračovat směrem na severovýchod k japonskému ostrovu Kjúšú a přitom by ještě mohl zesílit na tajfun 2. kategorie – japonské souostroví Rjúkjú, jež mu stojí v cestě, zřejmě ušetřeno nebude.

Druhou tropickou cyklónou byl tajfun Atsani, který se o sobotní 8. hodinu a 30. minutu SELČ zdržoval cirka 2 700 km severovýchodně od tajfunu Goni. V tomto případě se jednalo o supertajfun – v polovině pracovního týdne urychlovala bouře Atsani cirkulaci vzduchu až někam k 260 km/h. Šlo o vrcholnou fázi jejího života – následně začala pouze ztrácet na síle. V sobotu ráno na tom byl tajfun Atsani zcela shodně jako tajfun Goni – i v tomto případě vanul vítr rychlostí do 150 km/h.

Tajfun Atsani

Tajfun Atsani nakonec japonské Boninské ostrovy, ke kterým původně mířil, nezpustošil, neboť je pouze překryl svou vnější oblačností. Větrno sice bylo, avšak nijak výrazně – maximální údery větru sahaly někam k 20 m/s (72 km/h). Tajfun Atsani by se měl rozpadnout nad Severozápadní tichomořskou pánví.

Třetím oblačným vírem byl Danny – čtvrtá tropická bouře a první hurikán letošní atlantické sezóny. O už několikrát zmiňovaný čas byl Danny hurikánem 2. kategorie, poněvadž vytvářel větry o rychlosti necelých 180 km/h (v praxi šlo o pohraniční oblast hurikánu 2. a 3. kategorie). Danny by dle aktuálních prognóz moc velkou díru do světa udělat neměl – nad Malými, popř. Velkými Antilami se očekává jeho zánik.

Hurikán Danny

Poslední dvě tropické cyklóny byly k vidění v okolí Havajských ostrovů – tropické bouře Loke a Kilo. První citovaná by obyvatele nejteplejšího americké státu nijak ohrozit neměla, u té druhé je ale situace jiná – existuje určitá šance, že Havajské ostrovy budou čelit hurikánu 1. až 2. kategorie. Většina se ale přiklání k názoru, že Kilo Havajské ostrovy mine. Takové velkoměstské Honolulu by zasaženo nemělo být vůbec.

Tropické bouře Loke a Kilo

Zdroj: Kamil Sojka.