Homepage»Silné bouřky»Přes USA se přehnaly bouře doprovázené nejméně 13-ti tornády

Přes USA se přehnaly bouře doprovázené nejméně 13-ti tornády

Sobota 22.února 2014 v 17:33h Přečteno: 3904 x

Zatímco u nás je počasí v klidu, na severoamerickém kontinentě to samé řici nemohou. Přes Spojené státy americké na konci předposledního únorového pracovního týdne postupovala od jihu dále k severovýchodu tlaková níže, která následně přinesla silný vítr a nízké teploty zejména do oblasti Velkých jezer. Cyklona pak v sobotu ovlivňovala počasí v Kanadě, kam místy přinesla vydatné sněžení (více jak 35 cm nového sněhu) a vítr o rychlosti až kolem 20 m/s, tj. 72 km/h.

GOES 13 krátce po poledniSnímek GOES 13 krátce po poledni

Vraťme se ale do USA. Po zadní straně tlakové níže pronikl na americké území chladný vzduch, který v jižnějších oblastech narazil na teplejší masu vzduchu. Při střetu vzduchových mas začal těžší studený vzduch (obsahuje více vodní páry a tím i kyslíku – proto je lépe dýchatelný) vytlačovat lehčí teplý vzduch směrem vzhůru, čímž došlo ke vzniku vzestupných proudů, které vynesly teplejší vzduch do vyšších vrstev atmosféty a daly tak vzniku mrakům typu cumulonimbus neboli bouřkám.

Silné bouře se přehnaly přes státy Mississippi, Georgie, Severní Karolína, Virgínie a zejména pak Illinois a okolí, kde byl teplotní rozdíl nejznatelnější. Bylo nahlášeno nejméně 13 pozorování tornád, kromě toho bylo k vidění časté krupobití. Tornáda byla relativně slabá, nejsilnější z nich se vyskytlo v Alabamě a na Fujitově stupnici dosáhl intenzity F2, tj. tornádo s větrem o rychlosti 180 až 250 km/h. Více než samotný vítr ale škodu způsobují trosky, které v tornádu rotují. Domy v této části USA, kde jsou tornáda běžná, jsou úmyslně postaveny z dřeva, aby se na jejich místě dala rychle vybudovat nová.

Squell line ve 13:00 hodin nad JV částí USA
Squell line ve 13:00 hodin nad JV částí USA

Víkendová tornáda poškodila především elektrická vedení, silné poryvy větru ale také strhávaly střechy z domů, vyvracely stromy a doprovodné krupobití způsobilo škody zejména u automobilů. Kromě silnějších tornád, jež vedly k vážným škodám, se objevila řada tzv. neškodných tornád intenzity F0, kdy vítr nepřesahuje rychlost 119 km/h a samotný vír se často ani nedotkne země a pouze nasává vlhkost ze zemského povrchu.

Tornáda dosahují různé intenzity. K nejsilnějším patří F5, u nichž vítr přesahuje rychlost 420 km/h. Šířka (průměr) tornáda v extrémních případech překračuje 1 km.

Zdroj: Kamil Sojka.