banner
Homepage»Silné bouřky»Rekordní počet tropických cyklón na severní polokouli

Rekordní počet tropických cyklón na severní polokouli

Sobota 19.prosince 2015 v 09:15h Přečteno: 2340 x

V roce 2015 se na severní polokouli zformovalo třicet silných tropických cyklón 3. až 5. kategorie. Dosavadní rekord z roku 2004 byl o sedm nižší. Navíc 25 cyklón dosáhlo intenzity 4. nebo 5. kategorie. Dosud tuto statistiku vedly roky 1997 a 2004 s 18 cyklóny. Zatímco v Atlantském oceánu byla hurikánová sezóna výrazně podprůměrná (jen 11 pojmenovaných bouří včetně čtyř hurikánů - dvou silných), v Tichém oceánu tomu bylo naopak. Tento stav do značné míry ovlivnilo velmi silné El Niño.

Ve východním Pacifiku meteorologové napočítali 18 bouří a 13 hurikánů, devět z nich silných (3. až 5. kategorie), což je nejvíce od začátku průkazných pozorování v roce 1971. Hurikán Patricia byl nejsilnější tropickou cyklónou, jaká se kdy v moderní historii vyskytla na západní polokouli, nárazy větru dosahovaly až 325 kilometrů za hodinu a tlak vzduchu poklesl na 879 milibarů.

Mimořádné podmínky nastaly ve střední části Tichého oceánu, v oblasti nad rovníkem mezi 140 a 180 stupni západní zeměpisné délky, kde vzniklo nebo kudy se pohybovalo 14 pojmenovaných tropických bouří a osm hurikánů, čímž byl překonán rekord z roku 1982, kdyby byly zaznamenány čtyři hurikány. Pět cyklón zesílo na úroveň 3. až 5. kategorie, dosavadní rekord byl tři v jednom roce.

"Sezóna 2015 překonala skoro všechny předchozí rekordy pro tuto část Severovýchodní pacifické pánve," konstatoval meteorolog Phil Klotzbach ze Státní univerzity v Coloradu. "V této části oceánu byly rekordně vysoké povrchové teploty moře a rekordně slabý vertikální střih větru. To je nejlepší kombinace pro intenzifikaci hurikánů a jejich trvání."

Na západní polovinu Tichého oceánu mělo El Niño jiný dopad. Mírné snížení povrchových teplot moře a pole větru posunulo oblast vzniku bouří dále na východ. Bouře pak měly během svého pohybu na západ více času na to, aby zesílily. Sezóna proto nebyla zajímavá ani tak celkovým počtem bouří, ale množstvím těch silných. Patnáct tajfunů zesílilo až na úroveň 3. až 5. kategorie, čímž byl vyrovnán rekord z let 1958 a 1965.

V listopadu se hned dva cyklóny dostaly do prostoru Arabského moře a zasáhly pevninu v Jemenu a nedaleký ostrov Sokotra. Tento region je přitom obvykle tak suchý a větrný, že zde bouře nemohou dosáhnout pobřeží.

Zdroj: NASA Earth Observatory (2), NOAA
Článek napsal: Gnosis9.net

Oznámkuj