banner
Homepage»Silné bouřky»Supercyklón Chapala míří k Arabskému poloostrovu

Supercyklón Chapala míří k Arabskému poloostrovu

Čtvrtek 5.listopadu 2015 v 15:00h Přečteno: 1902 x

V polovině minulého týdne se v Arabském moři zformovala tropická cyklóna, konkrétně šlo o oblast u 65. východního poledníku a 14. severní rovnoběžky, tj. cca 800 km jihozápadně od Bombaje a přibližně 6 200 km jihovýchodně od Prahy. Celý systém začal velice rychle nabírat na síle – během pouhých 24 hodin zesílil z tropické bouře na cyklón 5. kategorie. Ve čtvrtek ráno totiž ještě tento oblačný vír produkoval vítr o rychlosti „jen" kolem 110 km/h, o den později už ale rychlost větru přesahovala 250 km/h.

Supercyklón Chapala

Střed (oko) supercyklónu Chapala se v pátek okolo půl deváté ráno našeho času zdržovalo poblíž spoje 60. východního poledníku a 15. severní rovnoběžky čili zhruba 800 km jihozápadně od jemensko-ománské hranice. Nárazy větru produkované supercyklónem přitom přesahovaly až 310 km/h.

Plně vyvinutá tropická cyklóna Chapala by dle předpokladů měla v závěru víkendu zasáhnou východ Arabského poloostrova, a to konkrétně východ Jemenu a západ Ománu. Než ale dorazí k arabskému území, měla by zeslábnout – zmiňované státy by měly čelit cyklónu 1. až 2. kategorie.

Zdroj: Kamil Sojka. Oznámkuj