banner
Homepage»Sněhové zpravodajství»Blesky, hromy a sníh – tak vypadal 2. prosinec v Ankaře

Blesky, hromy a sníh – tak vypadal 2. prosinec v Ankaře

Středa 2.prosince 2015 v 21:27h Přečteno: 1880 x

Depresivní nálada se v těchto dnech vkrádá mezi zimu milující část populace nejen střední Evropy a není se čemu divit – současná a budoucí synoptická situace nad Evropou je z českého i jiného pohledu více než žalostná. Připomeňme však listopad, na jeho začátku to vypadalo na „nekonečnou" tlakovou výši, která by listopadu zaručila status srážkově silně podprůměrného měsíce, nemluvě o vyšších teplotách. V pokročilé fázi listopadu ale dorazila advekce chladu ze severu a k tomu se přidaly i srážky, které byly sněhové i v těch nejnižších polohách. Pravda, že sněžení zahrnovalo spíše jen Čechy, je ale nutné zdůraznit fakt, že srážky ve formě sněhu nebyly příliš důrazné, takže při postupu na východ slábly a zanikaly. A v závěru jedenáctého měsíce se opět probudil Atlantik a doprovodné frontální vlny dodaly více vody, než je zdrávo. Věřme tedy, že pozdní fáze prosince nabídne plnohodnotnou zimní epizodu.

Sněhu si ve středu 2. prosince užili v turecké Ankaře a navíc se k tomu přidaly blesky a hromy – sněhové vločky totiž přinesl vyspělejší cumulonimbus, který se tak postaral o zpestření druhého pracovního dne zimy 2015/2016. Nejednalo se samozřejmě o vyzrálou letní bouřku, která produkuje jeden blesk (a hrom) za druhým, přesto se ale pár atmosférických elektrických výbojů a následných akustických doprovodů vyskytlo.

Ankara
Zdroj: MeteoEU

Ankara
Zdroj: MeteoEU

„Zimní cumulonimbus" navštívil Ankaru po úterní 10. a následně i 13. hodině. V prvním případě se ještě teplota vzduchu nacházela v blízkosti 5°C (denní maximum) – po bouřce rtuť teploměru spadla k 2°C, po 13. hodině se pak ještě konal pokles ze 3°C na 0°C a pod hranicí 1°C setrvaly teploty po zbytek dne. Kromě několika blesků a hromů a nespočtu sněhových vloček se rovněž zvedl vítr – v nárazech dosahoval 12 až 15 m/s (43 až 54 km/h), ojediněle i více.

Na závěr ještě poznamenejme, že loňský 2. prosinec v Ankaře vůbec bílý nebyl – v minimu 5°C, v maximu 12°C.

Záběry z okořeněného středečního dne v Ankaře můžete zhlédnout zde:

Zdroj: Kamil Sojka. Oznámkuj