banner
Homepage»Sněhové zpravodajství»Do Česka nakoukne zima, nic významného ale nečekejte

Do Česka nakoukne zima, nic významného ale nečekejte

Pátek 20.listopadu 2015 v 20:30h Přečteno: 2130 x

První předzvěstí nadcházející zimy 2015/2016 bylo v Česku sněžení v polovině října, které se ale v podstatě týkalo jen Karlovarského kraje, který je navíc bohatý na vyvýšená místa. Výška vzniklé sněhové pokrývky, jež navíc měla pouze jepičí život, se povětšinou vešla do několika málo centimetrů. Bílo tehdy bylo na Chebsku i Karlovarsku.

Za tímto sněžením stály dva fakty – nízké teploty při zemi a hlavně pak chlad ve vyšších výškách atmosféry (v hladině 850 hPa). Permanentně záporné teploty ve výšce kolem 1 500 m budou v nejbližších dnech k vidění nad celou Českou republikou, neboť k nám nakoukne zima, a to v podobě propadu chladnějšího vzduchu ze severu.

Zima

Pokud ale čekáte (či stále v hloubi duše doufáte), že se bude opakovat situace z poloviny října, tentokrát však v celoplošném měřítku, tak budete zklamáni. První mokré sněhové vločky se v pátek objevily v horských oblastech – Klínovec v Krušných horách hlásil čistě bílé odpoledne. Sněžilo i jinde, byť například na Šumavě měl ještě sníh tendenci přecházet v déšť.

V sobotu se nejvyšší odpolední teploty budou pohybovat okolo 2 až 6°C, poslední neadventní neděle nabídne maxima okolo 1 až 5°C, v pondělí to vypadá na teplotní strop v okruhu -1 až 4°C, v úterý by se nejvyšší denní hodnoty měly motat kolem -2 až 3°C a od středy se zřejmě znovu začne oteplovat. V minimech pak lze mezi 21. až 24. listopadem očekávat teploty v blízkosti 3 až -4°C.

Původně se zdálo, že by nedělní ráno mohlo být bohaté na sněhové vločky, jak už ale poslední dobou bývá zvykem, plánovaný srážková rozpočet byl ořezán směrem k nule. V nadcházejících chladnějších dnech mnoho srážek k vidění nebude – zpočátku se vyskytnou místy, postupně jen ojediněle, povětšinou budou slabší intenzity a když se k tomu přičtou nepříliš dokonalé teploty, je jasné, že nás žádná ladovská zima nečeká. Nejvhodnější podmínky pro tvorbu přírodního bílého koberce budou panovat na horách, v nížinách se bílý nádech sice objevit může, avšak jen ojediněle a po krátkou dobu (například po případné přeháňce v brzkých hodinách).

Výhled na zbytek listopadu a tím i úvod předvánočního času rovněž nijak růžový není, pravděpodobně znovu dojde na teplejší západní / jihozápadní proudění, namísto nástupu právoplatné zimy nás tak spíše čeká inverze. Situace z roku 2010 se tím pádem s nejvyšší pravděpodobností opakovat nebude, alespoň v rámci závěru listopadu a začátku prosince.

Zdroj: Kamil Sojka. Oznámkuj