banner
Homepage»Sněhové zpravodajství»Foto: Středeční cyklóna donesla na Slovensko zimu

Foto: Středeční cyklóna donesla na Slovensko zimu

Čtvrtek 11.února 2016 v 08:10h Přečteno: 1885 x

Středeční počasí bylo ve střední Evropě pod plnou diktaturou oblasti nízkého tlaku vzduchu – tedy vlastně oblastí nízkého tlaku vzduchu. V první řadě šlo o tlakovou níží nad Severním mořem a Skandinávií, která k nám posílala chladnější oceánský vzduch od severozápadu. V horských oblastech to na příchod zimy stačilo – například krušnohorský Klínovec hlásil teploty lehce pod bodem mrazu a k tomu sněžení, v nížinách už bohužel ne – v Doksanech se rtuť teploměru vyšplhala až na 8 °C (v samém úvode dne nicméně bylo naměřeno 9 °C a v závěru dne předešlého hlásily Doksany až 10 °C). V Praze-Libuši se středeční nejvyšší odpolední teploty pohybovaly kolem 6 °C, to samé platilo i v Plzni a takové České Budějovice považovaly za strop 5 °C.

Na východě republiky už byla situace zajímavější, a to díky druhé tlakové níži, která postupovala přes Slovensko. Vyskytly se na ní srážky ve formě sněhu – v Beskydech napadlo až přes 30 cm nového sněhu (na Lysé hoře připadlo za 12 hodin 32 cm sněhu), sněhové vločky nicméně pronikly také mimo Beskydy a souvislá sněhová pokrývka se utvořila namátkou i v Třinci. Pěkná zimní atmosféra se však mimo jiné konala také na Vsetínsku (mokrý sníh přilnul nejen k zemi, ale i k vegetaci).

U sousedů na Slovensku bylo vydatnější sněžení pozorováno na rozsáhlejším území, s ohledem na slovenský reliéf se ale není čemu divit – ve většině případů zmizela zem pod 5 až 30 cm sněhu (do středečního večera).

Slova ale zimní idylku plně vyjádřit nemohou, tak zhlédněme foto:

Zdroj: Kamil Sojka. Oznámkuj