banner
Homepage»Sněhové zpravodajství»Na irácký Bagdád kýchla paní zima

Na irácký Bagdád kýchla paní zima

Sobota 5.prosince 2015 v 22:08h Přečteno: 1759 x

Přestože je nevelká Český republika, lidově občas přezdívaná jako Absurdistán, bohatá na ironii a pojmy jako spravedlnost trpí stále závažnější degenerací, jsou životní podmínky, jež nabízí, mnohem lepší než jinde. K těmto „jinde" se kromě mnoha jiných řadí Irák, země, která by díky svému množství nerostných surovin mohla být nejbohatším (nejvyspělejším) státem světa. Paradoxně právě z důvodu nemalého přírodního bohatství je však Irák v situaci, jaké je. V současné době se ke všemu samozřejmě přidává problém jménem IS. Ten má vliv i na svět irácké meteorologie – zdejší meteorologové už přišli o několik stanic z už tak relativně řídké sítě (některé byly zcela zničeny, jiné jsou pouze nečinné).

Irák je bezesporu drsný i co se počasí týče, a to hlavně v létě – pouští prostředí v kombinaci s takřka stojatým vzduchem a neustálým slunečním svitem vede k extrémně vysokým teplotám. Například ve velkoměstské Basře bylo v letošním létě registrováno více než 14 dnů s alespoň 50.0°C – k nejhorším patřil 15. a 30. červenec s maximem o 52°C (jde samo sebou o hodnotu ve stínu). Vedra jsou zde stále horší a přispívají k tomu nekončící boje devastující poslední zbytky vegetace.

My se však nyní věnujme metropolitnímu Bagdádu, na který v prvních prosincových dnech kýchla paní zima.

V úterý 1. prosince ještě v iráckém hlavním městě příliš zimně nebylo – denním minimem se stalo 17°C a nejvyšší poobědové teploty dosáhly až na 23°C. Obloha k tomu byla povětšinou oblačná. Ve středu se ráz počasí moc nezměnil – v maximu příjemných 21°C a k ránu ne méně než 12°C. Nebe polojasné až oblačné, srážky žádné. Ve čtvrtek už pomalu počínala změna, a to v podobě startující advekce chladnějšího vzduchu ze severnějších zeměpisných šířek. Samotný předposlední den pracovního týdne nicméně ještě proběhl v klidu, teplotní rozptyl činil 11 až 22°C a k večeru velmi slabě zapršelo.

V pátek 4. prosince už se ale plně projevil „severák" a bezoblačná noc, jíž předcházel večerní deštík – páteční nejnižší hodnoty poklesly až na 2°C. Přes den jasno, nanejvýš ale jen 13°C. A v sobotu 5. prosince nebyl Bagdád daleko od prvního mrazového dne této sezóny – rtuť teploměru slétla až na lehce kladný a necelý 1°C (po obědě opět 13°C).

V nejbližších dnech bude v Bagdádu chladnější (ale nanejvýš slunečné a suché) počasí pokračovat, minimální teploty už však budou vyšší, a to kolem 2 až 5°C. Po pravém poledni lze pak čekat nejvyšší teploty kolem 14 až 18°C.

V předchozích několika letech vypadala prosincová teplotní dna následovně:

  • 2014: 1°C (26. prosinec)
  • 2013: 0°C (10. prosinec)
  • 2012: 3°C (28. prosinec)
  • 2011: -2°C (2. prosinec)
  • 2010: 1°C (29. prosinec)

K nejstudenějším dnům posledních let patří 22. leden 2012, neboť atakoval hranici -4°C.

Zdroj: Kamil Sojka. Oznámkuj