banner
Homepage»Sněhové zpravodajství»Zima opět nebude na svém začátku sama sebou

Zima opět nebude na svém začátku sama sebou

Pondělí 30.listopadu 2015 v 20:56h Přečteno: 1895 x

V roce 2010 v těchto dnech vládla Česku paní zima, a to i v nejnižších polohách – po zásypu v noci z neděle 28. listopadu na pondělí 29. listopadu se v srdci Evropy usadila masa chladnějšího vzduchu a adventní čas tak začal jak nejlépe mohl. Start zimy byl díky tomu opravdu zimní, například Brno hlásilo ve středu 1. prosince 8 cm sněhu, v Doksanech leželo 10 cm sněhu a například na Mostecku či Chomutovsku se utvořil až ±20 cm tlustý bílý koberec (srážky postupovaly z východního směru, Krušné hory si tak tentokrát odpustily svůj obvyklý srážkový stín a naopak srážky nad Mostem a spol. zadržovaly).

Od té doby už se toto neopakovalo: 1. prosinec roku 2011 nabídl inverzi, dne 1.12.2012 sice bylo relativně chladno, avšak sněhu mnoho nebylo (nejvíce na západě Čech, povětšinou do 5 až 10 cm), slavná zima 2013/2014 přinesla o svou první čtyřiadvacetihodinovku silněji kladné hodnoty (třeba v Doksanech až 9°C a na Chomutovsku 7°C) a loňský první den měsíce prosince si pro většinu Čechů připravil mrznoucí déšť, který zcela odrovnal nejen brněnské šaliny.

Letos lze v úterý 1. prosince čekat maxima okolo 6 až 11°C, ojediněle až +12°C, zima 2015/2016 tak započne více méně stejně jako zima 2013/2014. Doufejme, že shoda nebude zahrnovat i většinu z následujících 90 dnů. Teplo bude rovněž ve středu, kdy se nejvyšší odpolední teploty budou pohybovat kolem 6 až 11°C, ojediněle opět až +12°C.

První prosinec stejně jako poslední listopad donese velkou oblačnost, povětšinou bude oblačno až zataženo, v úvodu dne zejména na východě přechodně až polojasno. Většinu České republiky opět zavlaží déšť, nejvíce by však mělo pršet na trase Karlovarský kraj – Jihočeský kraj – Jihomoravský kraj. V první polovině středy by srážky měly doznívat a od pokročilejších odpoledních hodin by už celé evropské srdce mělo být zase v suchu.

V polovině pracovního týdne se ukáže i modrá obloha a sluneční paprsky, někde je však nutné počítat s nízkou oblačností – mělo by se jednat hlavně o Karlovarský a Plzeňský kraj s tím, že k večeru / večer by se nízká oblačnost měla tvořit hlavně ve východních Čechách a na Moravě. Obdobný ráz počasí pravděpodobně vydrží i ve čtvrtek.

Zdroj: Kamil Sojka. Oznámkuj