banner
Homepage»Upozornění»Dnes pozor na silný vítr a riziko vzniku požárů

Dnes pozor na silný vítr a riziko vzniku požárů

Pondělí 30.dubna 2018 v 10:47h Přečteno: 888 x

Přes naše území bude od západu postupovat studená fronta. Před ní bude zejména do východní poloviny našeho území proudit velmi teplý vzduch od jihu.

Meteorologické upozornění ČHMÚ

Během pondělí bude ve východní polovině území foukat silný jižní vítr 8 až 12 m/s s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h). V Čechách čerstvý jižní vítr výrazně zesílí pouze při přechodu fronty zejména během dopoledních a brzkých odpoledních hodin, místy se vyskytnou nárazy kolem 20 m/s (70 km/h). V jihozápadní polovině Čech se silné nárazy větru objeví jen výjimečně. Za frontou se bude vítr měnit na západní. Večer bude vítr na celé území slábnout.

Zejména na Moravě, ve Slezsku a ve východních Čechách se mohou v souvislosti s přechodem fronty místy objevit i bouřky.

V důsledku déletrvajícího teplého a suchého počasí vzrostlo na našem území riziko vzniku požárů. Vysoké riziko je zejména na jižní Moravě a v oblasti Prahy. V pondělí bude riziko vzniku požárů výrazně zvyšovat čerstvý až silný vítr a zvýšené množství ohňů spojené s tradičním pálením čarodějnic.

Nebezpečí vzniku požárů na území České republiky
Nebezpečí vzniku požárů na území České republiky. Zdroj: ČHMÚ

Doporučení ČHMÚ ke zmírnění následků silného větru:

  • Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
  • Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.
  • Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).
  • Doporučení k vyvarování se aktivit, které by mohly vyvolat požár:
  • V lesích, ale i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.
  • Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány.
  • Dbát na úsporné hospodaření s vodou.
  • Být si vědom toho, že požáry mohou vzniknout i při úderu bleskem.
Zdroj: ČHMÚ. Oznámkuj

Partneři