banner
Homepage»Upozornění»Na Šumavě stoupaji hladiny řek, hrozí povodně

Na Šumavě stoupaji hladiny řek, hrozí povodně

Úterý 1.prosince 2015 v 09:38h Přečteno: 2042 x

Vydatné srážky zasáhly zejména centrální část Šumavy. Do úterního rána ČHMÚ naměřil na Šumavě až 70 mm za 24 hodin (stanice Prášily). Srážky byly dešťové ve všech výškových polohách. Směrem do podhůří Šumavy množství srážek rychle klesalo. V ostatních částech povodí horní Vltavy po VD Orlík napršelo většinou mezi 5 a 15 mm.

Během dneška by srážková činnost měla slábnout. Na hřebenech Šumavy by mělo napadnout ještě 10 až 25 mm, jinde výrazně méně.

Hydrologická situace:

Dnes v 7:00 byla překročen 3.SPA na celém úseku horní Otavy. Na horních úsecích sledovaných řek (Modrava) je už vzestup pouze mírný. Výrazněji stoupá hladiny na Otavě v Sušici. Vzestup nad 1.SPA mají také některé přítoky do VD Lipno, kde byl ve stanici Lenora překročen 1.SPA.

Hydrologická situace od ČHMÚ

Předpokládaný vývoj od ČHMÚ:

ČHMÚ očekává, že horní úsek Otavy bude kulminovat dnes dopoledne nebo kolem poledne. Vzestup hladin na horní Otavě už nebude tak rychlý, jako tomu bylo v noci. Překročení 3.SPA nebude výrazné. Předpokládá se, že v Sušici by maximální hladina měla být 20 až 30 cm nad úrovní pro stav ohrožení. Výrazný vestup bude vlivem dotoku na střední a dolní Otavě, kde bude řeka kulminovat mezi 1. a 2.SPA. Na přítocích do Lipna očekáváme kulminace během dne také mezi 1. a 2. SPA. Na horní Otavě se jedná o povodeň s 2 až 5 letou dobou opakování.

Aktuální stav z hlásných profilů sítě ČHMÚ naleznete na stránkách:

Zdroj: ČHMÚ. Oznámkuj