banner
Homepage»Upozornění»O víkendu čeká Moravu a Slezsko silný vítr s nárazy až 20m/s

O víkendu čeká Moravu a Slezsko silný vítr s nárazy až 20m/s

Pátek 4.března 2016 v 17:49h Přečteno: 1423 x

Počasí u nás ovlivňuje nevýrazné tlakové pole, ve vyšších hladinách zasahuje nad naše území od severozápadu okraj brázdy nízkého tlaku vzduchu nad severozápadní Evropou.

V průběhu soboty se brázda nízkého tlaku vzduchu rozšíří ze severozápadní Evropy i do Evropy střední. Předpokládá se, že se v této brázdě vytvoří samostatná tlakové níže, která bude postupovat přes naše území směrem k severu. Vlivem této cyklogeneze bude nad naším územím docházet ke zhuštění izobar v tlakovém poli, čímž dojde, zejména na Moravě a ve Slezsku k zesílení jižního až jihovýchodního větru.

Pravděpodobnost nárazů větru přes 15 m/s
Pravděpodobnost nárazu větru přes 15 m/s o víkendu pro Moravu a Slezsku. Zdroj: infomet.cz

V sobotních odpoledne, v noci ze soboty na neděli a v neděli dopoledne bude na Moravě a ve Slezsku foukat čerstvý jižní až jihovýchodní vítr o rychlosti 7 až 11 m/s, s nárazy 15 až 20 m/s, na horách 20 až 30 m/s.

Jen přechodně a lokálně se očekává vítr silný s ojedinělými nárazy v nižších polohách kolem 20 m/s (t. j. 75 km/h), na horách kolem 30 m/s (110 Km/h). Vlivem takto silného větru může docházet k vývratům a polomům stromů, a to zejména v oblastech, kde byl porost narušen a postižen úterní epizodou sněžení, při které napadlo v oblasti Moravy 5-15 cm mokrého sněhu.

Zdroj: ČHMÚ, Infomet.cz. Oznámkuj