banner
Homepage»Upozornění»Vlivem pokračujícího deště mohou hladiny řek stoupat

Vlivem pokračujícího deště mohou hladiny řek stoupat

Pondělí 30.listopadu 2015 v 15:45h Přečteno: 1279 x

V silném západním proudění budou postupovat přes naše území frontální vlny.

Po přechodném zeslabení větru očekáváme v pondělí ve večerních hodinách opět zesílení západního větru na rychlosti 6 až 11 m/s, místy s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h), na horách kolem 30 m/s (110 km/h). Vítr bude postupně od západu slábnout v úterý v ranních hodinách.

V pondělí a úterý bude pokračovat déšť, místy trvalý a na horách i vydatný, nejvíce v oblasti Šumavy, kde se očekávají úhrny až do 50 mm do úterního rána a dalších až 30 mm do středečního rána. V důsledku oteplení ve vyšších polohách doprovázených dešťovými srážkami očekáváme dnes a zítra vzestupy hladin v horských oblastech. Nejvýraznější vzestupy očekáváme v povodí horní Otavy, kde budou v pondělí v odpoledních a večerních hodinách s největší pravděpodobností dosažené SPA. Ojediněle nelze vyloučit i krátkodobé dosažení 2. SPA.

Doporučení ČHMÚ ke zmírnění následků silného větru:

  • Zajistit okna, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
  • Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné, zejména u aut s návěsy. Sledovat dopravní zpravodajství.
  • Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).
  • Při silném větru může docházet k pádům stromů nebo jejich částí.
  • Dlouhodobě se nezdržovat v blízkosti budov s plechovou krytinou.

Doporučení ČHMÚke zmírnění následků výskytu povodňových stupňů:

  • Nutno vyvarovat se aktivit v korytě toku.
Zdroj: ČHMÚ. Oznámkuj